top-baner

TOP automotive Conference 2018

TOP automotive Conference 2018

W dniach 28-30 listopada 2018 w Częstochowie odbyła się czwarta edycja Konferencji TOP automotive. Wydarzenie zaskarbiło sobie już zainteresowanie jakościowców z branży motoryzacyjnej i jest rozpoznawanym punktem rocznego programu w agendzie polskiego automotive. W 2018 roku spotkało się 170 przedstawicieli, z blisko 60 firm, a duża część z nich odwiedziła Konferencję już kilkukrotnie.

Grono osób zaangażowanych w TOP automotive to oczywiście również prelegenci Konferencji, będący przedstawicielami VDA QMC, OEM-ów, dostawców oraz partnerów. I w tym roku grono to nie zawiodło, a program był zapełniony od pierwszej do ostatniej minuty.

DZIEŃ PIERWSZY

Rozpoczęliśmy wieczorną porą w środę. Tematyka wieczoru koncentrowała się na wymaganiach prawnych i innych, dotyczących w szczególności bezpieczeństwa wyrobu. Najpierw swoje możliwości wsparcia w zakresie badań na potrzeby dopuszczenia jednostkowego i indywidualnego pojazdów oraz homologacji, przygotowania opinii technicznych, a także opinii o innowacyjności, analiz technicznych i innych, przedstawił Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL. Następnie reprezentant Team Prevent nawiązując do poprzedniej prelekcji, wskazał wymagania prawne, branżowe oraz klientowskie, jakie należy spełniać w ujęciu bezpieczeństwa wyrobu.

DZIEŃ DRUGI

Drugi dzień Konferencji to program zawsze najbardziej napięty. Podczas czwartej edycji jeszcze mocniej niż zwykle, ponieważ oprócz panelu VDA QMC oraz panelu OEMów, w czwartek odbyły się warsztaty.

 

Panel VDA QMC

VDA QMC, hołdując zasadzie continuous improvement, wciąż usprawnia zarówno swoje funkcjonowanie, jak i współpracę z licencjobiorcami. W dużej mierze na zasadach tej współpracy opierała się prelekcja dr Yuliyi Prakopchyk, Dyrektora Szkoleń i Rozwoju VDA QMC. Dr Yuliya wspomniała również fakt zmian zachodzących w społeczeństwach w ciągu ostatnich lat i związanej z nimi konieczności dostosowania się do oczekiwań odbiorców np. szkoleń. Podała także plany wydawnicze VDA QMC na najbliższe miesiące, rozbudzając na nowo nadzieję na zakończenie w najbliższej przyszłości prac nad wspólnym podręcznikiem FMEA. W niedalekim czasie po opublikowaniu podręczników w języku niemieckim i angielskim, Team Prevent Poland jako jednostka uprawniona do ich tłumaczenia, publikuje ich polskie edycje na łamach Wydawnictwa Team Prevent (www.wydawnictwo-tp.pl).

Dzięki partnerstwu strategicznemu, objętemu przez VDA QMC nad Konferencją TOP automotive, uczestnicy Konferencji zawsze z pierwszej ręki dowiadują się o nowościach i zmianach w wymaganiach motoryzacyjnych. Tym razem skupiliśmy się na procesie FFA – Analizy części wadliwych z rynku, podejście do którego to procesu jest w trakcie aktualizacji w VDA QMC i ma zostać opublikowane w postaci nowej edycji VDA FFA w najbliższym czasie.

Panel OEM

Jesteśmy dumni z tego, iż pomimo nawału pracy i zmian zachodzących na wysokich szczeblach organizacji, wszyscy trzej OEM-owi partnerzy Konferencji zdecydowali się w niej uczestniczyć i wzbogacili Konferencję przekazując informacje istotne dla dostawców i potencjalnych dostawców.
Dzięki wystąpieniu Volkswagen Poznań, osoby nie niemieckojęzyczne rozszyfrowały skrót BTV (Bauteilverantwortliche) jako typowo polskie określenie SQA oraz zrozumiały trudności, jakie mają osoby odpowiedzialne za zapewnienie jakości dostawców we współpracy z dostawcami z różnych kultur i stref czasowych.

Opel wskazał wymagania, jakie obowiązują dostawców do grupy PSA. Skupił się też na mającym się odbyć w niedalekiej przyszłości SOP silnika benzynowego 1,2 l Turbo.

FCA poszedł w stronę uświadomienia dostawcom, iż dostarczanie do Fiat Chrystler Automobiles nie musi oznaczać dostarczania części do marki Fiat. Opisał również nowy formularz auditu procesu, bazujący na AIAG-owskim PPAP.

Wszyscy producenci uchylili rąbka tajemnicy w kwestii nowych modeli i strategii koncernowych na przyszłość, w których prym wiodły nowe technologie – elektromobilność, jazda autonomiczna, car sharing i tym podobne.

Warsztaty

W drugiej połowie dnia zaprosiliśmy wszystkich na nową odsłonę warsztatów. Dzięki zaangażowaniu VW oraz FCA, część z nich miało wydźwięk koncernowy i interesowało przede wszystkim firmy dostarczające do danego OEMa. FCA przedstawił szczegóły wypełniania raportu audytowego wg nowego FCA PPAP. VW w formie gry strategicznej zajął się wyzwaniami ofertowania do koncernu, zaś na żywym przykładzie, jakim był przywieziony z Poznania e-Golf, omówił aspekty elektryfikacji pojazdów. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty interaktywne prowadzone przez Team Prevent Poland w tematach IATF 16949 (quiz znajomości standardu), VDA 16 (ocena powierzchni dekoracyjnych na żywo), VDA 6.3, PSB oraz MSA (case study).

 

A i to nie był koniec pracowitego dnia. Na zakończenie części konferencyjnej przedstawiciele BWI Poland Technologies, diamentowego partnera Konferencji, usystematyzowali informacje związane z wymaganiami i oczekiwaniami przemysłu motoryzacyjnego w ujęciu globalizacji. Zwrócili uwagę, że standaryzacja procesów jest tym ważniejsza, im szerzej są one zakrojone i im bardziej globalne się stają.

Wieczór dnia drugiego Konferencji to tradycyjny już, trwający do późnych godzin nocnych bankiet, uatrakcyjniony tym razem popisowym numerem wykonanym nie na czterech, a dwóch kółkach.

 

DZIEŃ TRZECI

Panel dostawców

Rozpoczęty już w czwartek przez BWI panel dostawców, miał swoją kontynuację dnia następnego. Prelekcją Team Prevent nt. nowej normy zarządzania bezpieczeństwem ISO 45001 i korzyści z jej wdrożenia w zakładzie, płynnie przeszliśmy od systemów zarządzania, poprzez interesującą każdego jako użytkownika, kwestię emisji związków lotnych w pojazdach (wystąpienie Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL traktujące o jej aspektach zdrowotnych, bezpieczeństwie i komforcie oraz wymaganiach w automotive, dotyczących akceptowanych poziomów emisji, a także metodach badań), dalej przez doświadczenia dostawców (Lacroix Electronics i Boryszew Automotive Plastics) w zakresie współpracy i komunikacji z dostawcami i klientami, aż do wymagań niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, zebranych w tomach VDA 16 (powierzchnie dekoracyjne) i VDA 19.2 (czystość techniczna w procesach montażowych), zaprezentowanych przez trenerów i konsultantów Team Prevent.

 

To były niesamowite trzy dni. Z lekkim niedosytem, ale i dobrym zmęczeniem materiału, z nową dawką wiedzy, dobrych praktyk, a przede wszystkim wspomnieniem interesujących rozmów z osobami, które tak, jak my mówią – ma być jakość, nie jakoś.

Data kolejnej Konferencji już ustalona – 27-29.11.2019. Dogodnego dla wszystkich miejsca wciąż poszukujemy. Pewne jest, że za rok spotkamy się w gronie tych samych i nowych twarzy – na TOPie.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim partnerom i patronom Konferencji: partnerowi strategicznemu – VDA QMC, patronom honorowym – Prezydentowi Miasta Częstochowa, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, partnerowi diamentowemu – BWI Group, partnerom złotym – DEKRA Certification, Olympus Polska, Lloyd’s Register, Boryszew Automotive Plastics, partnerom srebrnym – Shapers’ Polska , PIK Instruments, BSI Group, 5sAUTOMATE, partnerom brązowym – OpenOne, Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu, Knauf Industries, Manpower Group, partnerowi merytorycznemu – Team Prevent Wydawnictwo.

Za wsparcie medialne dziękujemy także patronom medialnym: abcjakosci.pl, jakość.biz, Controlling i Zarządzanie, Problemy jakości, staleo.pl, Eurologistics, centrum.jakosci.pl, Logistyka produkcji, Projektowanie i konstrukcje inżynierskie, log24.pl, zrobotyzowany.pl. Automatyka, AutomatykaOnline.pl, KAIZEN, logistyczny.com.

Do zobaczenia!

//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2017/03/Logo-TOP-automotive.png

ORGANIZER:

//www.forum-flos.pl/wp-content/uploads/2017/03/Logo-TPPL_eps.png

STRATEGIC PARTNER:

//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/02/VDA-QMC.png

Following companies have applied for participation in TOP automotive 2018 (extract):

ZAKŁADY METALOWE POSTĘP

AIT POLSKA

LINEX

TRW POLSKA

ALPINE ELECTRONICS

KIRCHHOFF

ADIENT SEATING

TAKONI

NSK BEARINGS

FICOMIRRORS POLSKA

TÜV RHEINLAND

VITKOVICE MILMET

TI POLAND

AWECO POLSKA APPLIANCE

PLASTIC OMNIUM AUTO

SKK

SOLVERA

GRUPA KĘTY

MAGNA AUTOMOTIVE POLAND

KOELNER ŁAŃCUCKA FABRYKA ŚRUB SPÓŁKA

TI POLAND

SFA POLSKA

MAGNA AUTOMOTIVE

MAGNETIX

LEAR CORPORATION

CIE LT FORGE

DAYCO

MAGNA FORMPOL

PLASTIC OMNIUM

AUTO EXTERIORS

BURAE VERITAS

POLSKA AGENCJA INWESTYCJI I HANDLU

KUŹNIA POLSKA

BITRON POLAND

NSK BEARINGS

DEKRA

HUNDERT CONSULTING AGNIESZKA HUNDERT - ANDRZEJEWSKA

KNAUF INDUSTRIES

FORMEL D

PKC GROUP

BWI

ARRK Shapers’ Polska

OPENONE

LLOYD'S REGISTER

OLYMPUS

WYŻSZA SZKOŁA HANDLOWA WE WROCŁAWIU

PIK INSTRUMENTS

KROMBERG&SCHUBERT

ABCJAKOSCI.PL

HAYS POLAND

PROJEKTOWANIE I KONSTRUKCJE INŻYNIERSKIE

SUPERIOR INDUSTRIES PRODUCTION

PROSEAT

TRW POLSKA

VISSCHER - CARAVELLE

MAGNA FORMPOL

BSI GROUP

Participants' opinions

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Professionals for Professionals

The TOP automotive Conference is the opportunity to personally meet the Customer with the supplier, learn about the latest trends and requirements, and above all, it is a possibility of a practical look at the business.

Thanks to the formula of the Conference, the participant gets the chance not only to listen, but what is more, to actively participate in it.

A wide range of participants from the industry provides a great opportunity to exchange experiences, which is a decisive factor for which I appear at this annual meeting. The presence of Clients, certification bodies and excellent speakers - is always top shelf, crème de la crème of automotive industry.

I am always impressed by the professionalism, the scale of preparation and the way of hosting the Conference itself. When the event comes to an end I know that the time invested, new ideas and new acquaintances will pay off for the good of me as well as for the organization I work in.

I highly recommend it. See you there!

Konrad Czachor

ALPINE ELECTRONICS (Europe) GmbH

2018-08-03T09:34:17+00:00

Konrad Czachor

ALPINE ELECTRONICS (Europe) GmbH

The TOP automotive Conference is the opportunity to personally meet the Customer with the supplier, learn about the latest trends and requirements, and above all, it is a possibility of a practical look at the business. Thanks to the formula of the Conference, the participant gets the chance not only to listen, but what is more, to actively participate in it. A wide range of participants from the industry provides a great opportunity to exchange experiences, which is a decisive factor for which I appear at this annual meeting. The presence of Clients, certification bodies and excellent speakers - is always top shelf, crème de la crème of automotive industry. I am always impressed by the professionalism, the scale of preparation and the way of hosting the Conference itself. When the event comes to an end I know that the time invested, new ideas and new acquaintances will pay off for the good of me as well as for the organization I work in. I highly recommend it. See you there!

Space for open communication

TOP automotive Conference organized by your company is prepared in a very professional way.

The last Conference was important, because the participants were representatives of car manufacturers from Poland. A meeting in such a wide circle facilitates the exchange of experience and good practices.

Organizing such meetings results in the creation of a space for open communication in every area, customer-supplier relationship, starting from presenting and understanding customer requirements, ending on "single case studies".

Communication and understanding of the business partner is a key factor for success. The initiative to exchange experiences of suppliers and car manufacturers should be continued.

Piotr Radek

TI Poland sp. z o.o.

2018-08-03T10:51:55+00:00

Piotr Radek

TI Poland sp. z o.o.

TOP automotive Conference organized by your company is prepared in a very professional way. The last Conference was important, because the participants were representatives of car manufacturers from Poland. A meeting in such a wide circle facilitates the exchange of experience and good practices. Organizing such meetings results in the creation of a space for open communication in every area, customer-supplier relationship, starting from presenting and understanding customer requirements, ending on "single case studies". Communication and understanding of the business partner is a key factor for success. The initiative to exchange experiences of suppliers and car manufacturers should be continued.

Direct contact with OEM’s representatives

The value of the Conference is direct contact with representatives of OEM concerns. Presentations and conversations with Customers in their native language allowed in many cases to supplement the interpretation or clarify the details of the requirements for automotive suppliers.

The vast majority of information obtained during the Conference came from experienced managers of these companies, which makes it unique.The value of the Conference is direct contact with representatives of OEM concerns. Presentations and conversations with Customers in their native language allowed in many cases to supplement the interpretation or clarify the details of the requirements for automotive suppliers.

The vast majority of information obtained during the Conference came from experienced managers of these companies, which makes it unique.

Marta Chojecka

WABCO Polska Sp. z o.o.

2018-08-03T11:13:05+00:00

Marta Chojecka

WABCO Polska Sp. z o.o.

The value of the Conference is direct contact with representatives of OEM concerns. Presentations and conversations with Customers in their native language allowed in many cases to supplement the interpretation or clarify the details of the requirements for automotive suppliers. The vast majority of information obtained during the Conference came from experienced managers of these companies, which makes it unique.The value of the Conference is direct contact with representatives of OEM concerns. Presentations and conversations with Customers in their native language allowed in many cases to supplement the interpretation or clarify the details of the requirements for automotive suppliers. The vast majority of information obtained during the Conference came from experienced managers of these companies, which makes it unique.

Opportunity to meet extraordinary people

In my opinion, TOP automotive Conference is a professionally organized automotive event, which is an opportunity to listen to the interpretation of the requirements of automotive standards made by representatives of VDA QMC, as well as the interpretation of Customer Specific Requirements made by representatives of OEM plants in Poland. The Suppliers' Panel organized as part of the Conference allows suppliers and customers to understand each other better throughout the supply chain.

I think that TOP automotive Conference is a chance to meet in one place and time extraordinary people, including OEM customers, automotive industry specialists, as well as trainers, consultants, examiners and the entire Team Prevent team. The Conference allows the exchange of experiences as well as the presentation of new solutions and good practices used in the automotive industry. The formula of the event gives the opportunity to substantive work in the form of lectures, discussion panels and workshops, as well as conversations in the corridors.

In my opinion, TOP automotive is also an opportunity to make new contacts and build good relations in the supply chain. I appreciate and emphasize the very good organization and commitment of the entire Team Prevent team to the preparation and success of TOP automotive Conference. I heartily recommend it.

Robert Tyksiński

Kirchhoff Polska Sp. z o.o.

2018-08-03T10:20:22+00:00

Robert Tyksiński

Kirchhoff Polska Sp. z o.o.

In my opinion, TOP automotive Conference is a professionally organized automotive event, which is an opportunity to listen to the interpretation of the requirements of automotive standards made by representatives of VDA QMC, as well as the interpretation of Customer Specific Requirements made by representatives of OEM plants in Poland. The Suppliers' Panel organized as part of the Conference allows suppliers and customers to understand each other better throughout the supply chain. I think that TOP automotive Conference is a chance to meet in one place and time extraordinary people, including OEM customers, automotive industry specialists, as well as trainers, consultants, examiners and the entire Team Prevent team. The Conference allows the exchange of experiences as well as the presentation of new solutions and good practices used in the automotive industry. The formula of the event gives the opportunity to substantive work in the form of lectures, discussion panels and workshops, as well as conversations in the corridors. In my opinion, TOP automotive is also an opportunity to make new contacts and build good relations in the supply chain. I appreciate and emphasize the very good organization and commitment of the entire Team Prevent team to the preparation and success of TOP automotive Conference. I heartily recommend it.

Organizer

//www.forum-flos.pl/wp-content/uploads/2017/03/logo-TP-350.png

Team Prevent Poland Sp. z o.o.

Team Prevent belongs to the international BAD-TeamPrevent Group, which has gained trust of more than 250.000 companies and institutions, employing over 4 mln people in Europe.
Thanks to us health, safety and quality are constantly improved and changed in a positive direction. The abilities, competences and motivation of our client employees is rising. Moreover, Team Prevent Poland as the sole company in Poland is in possession of VDA QMC licence for performing quality trainings for automotive industry and publishing VDA QMC manuals and IATF standards on the Polish market.

Strategic partner

//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/02/VDA-QMC.png

VDA QMC

VDA is German Automotive Industry Association, which unites German car manufacturers together with their suppliers. There are over 620 automotive companies involved in the organization. One of VDA departments is Quality Management Centre (QMC). Both the development and directions of VDA QMC activity are supervised by the highest body of German quality management representatives – Quality Management Committee (QMA), which is created by quality managers of all car manufacturers and their multiple suppliers.
VDA QMC is the most active European representative of IATF, as well as one of the most reputable training organizations in the world, specialised in quality trainings for automotive industry.

Honorary patronage

//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/09/czestochowa-1.jpg
//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/09/PAIiH-PFR.png

Diamontpartner

http://topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/09/bwi-200x150.png

Gold partner

http://topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/09/dekra-200x150.png
http://topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/09/olympus-200x150.png
http://topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/11/LR-200x150.png
http://topautomotive.pl/wp-content/uploads/2017/11/Boryszew-3-200x150.png

Silver partner

http://topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/09/rrk-200x150.png
http://topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/10/PIK-200x150.png
http://topautomotive.pl/wp-content/uploads/2017/10/Patroni-1-200x150.png
http://topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/11/automate-200x150.png

Brown partner

http://topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/09/openone-200x150.png
http://topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/09/wsh-200x150.png
http://topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/11/Knauf-200x150.png
http://topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/11/Manpower-200x150.png

Content partner

http://topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/08/wydawnictwo-tp-300x200.png

Media partners

//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2017/03/abcjakosci_ok-2.png
//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2017/03/jakosc-biz_ok.png
//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2017/03/ciz_ok.png
//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2017/03/problemy-jakosci_ok.png
//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2017/03/staleo_ok.png
//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2017/03/eurologistics.png
//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2017/03/Centrum_jakosci_ok.png
//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2017/03/logistyka-produkcj_ok.png
//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2017/03/projektowanie-konstrukcje-inzynierskie_ok.png
//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2017/03/log24_ok.png
//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/09/zrobotyzowany.png
//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/10/automatyka.png
//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2018/10/automatyonline.png
//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2017/03/kainzen_ok.png
//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2017/03/logistyczny_ok-1.png

Access

//topautomotive.pl/wp-content/uploads/2017/03/Hotel_Arche_Czstochowa034.jpg

Contact and hotel reservation

ARCHE HOTEL CZĘSTOCHOWA****

20 Oleńki Street 42-200 Częstochowa


Phone

+48 34 34 74 074
+48 53 03 88 477


E-mail

rezerwacja@hotelczestochowa.com


Internet

www.hotelczestochowa.com

Location:

The four-star Arche Hotel Częstochowa is located in a unique area, close to the center of Częstochowa.

Architecture:

The designers of Arche Hotel Częstochowa focused on the combination of elegance and modern solutions. Thanks to this, they managed to create a four-star, comfortable facility where guests can rest in harmoniously arranged rooms and apartments and enjoy the wide range of tourist activities in the area.

Conference rooms:

The Conference Center of Arche Hotel Częstochowa has an almost 800-meter space, consisting of 7 superbly equipped conference rooms.

Rooms:

Arche Hotel Częstochowa provides true rest comfort adapted to the requirements of guests. The hotel offers three- and four-star rooms - fully equipped and decorated in accordance with the latest trends. In total, the hotel has 200 beds.

Other:

Hotel guests of Arche Hotel Częstochowa are invited to the Relaxation Zone, which includes: a Roman bath, a Finnish sauna, a gym and a jacuzzi. The hotel also offers Thai massages.